- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 6th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Nintendo Switch OLED Model Console - Neon Blue and Red Joy-Con, Black Dock
Nintendo Switch OLED Model Console - Neon Blue and Red Joy-Con, Black Dock
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $665 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Flaunting a revolutionised 7" OLED screen, the Nintendo Switch OLED Model will bring your favourite games to life! This portable and versatile console lets you switch up your gaming experience. Play in handheld, tabletop, or docked mode wherever you are, whenever you want. It also packs slimmer bezels, vibrant colours, and deep contrast to provide immersive and breathtaking visuals. Additionally, the Switch OLED Model features a new dock with connectivity ports for USB, HDMI, and LAN.
Key Features
*Additional Joy-Con or Nintendo Switch Pro controllers required for multiplayer modes; sold separately. Multiplayer features vary by game; see individual games for details.
**Any Nintendo Switch Online membership (sold separately) and Nintendo Account required for online play. Not available in all countries. Internet access required for online features. Terms apply. nintendo.com/switch/online-service
| Brand | Nintendo |
|---|---|
| Product Type | Gaming Consoles |
| Central Processing Unit (CPU) | NVIDIA customised Tegra processor |
|---|---|
| Integrated Cooling System | Yes |
| Controller Included | Yes |
|---|---|
| Motion Sensor | Accelorometer/Gyroscope |
| Controller - Feedback | HD Rumble |
| Controller Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Controller Battery Capacity | 525mAh |
| Controller Connection Type | Bluetooth 3.0 / NFC |
| Screen/Panel Type | OLED (Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 720 |
| Touchscreen | Yes |
| Internal Storage Capacity | 64 GB |
|---|---|
| Memory Card Type | microSD/microSDHC/microSDXC |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Capacity (mAh) | 4310 mAh |
| Battery Life | Approx. 4.5-9 hours. The battery life will depend on the games you play. |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Connectivity Type | Wireless, LAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | v4.1 |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 6th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







