- Cart is empty
Xbox Series S Digital Console - 512GB (White)
Xbox Series S Digital Console - 512GB (White)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $599 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Due to supply constraints, the stock is limited. Limit 1 per customer. Delivery Only.
Re-imagine your gaming experience using the Xbox Series S Console. A perfect addition to your gaming system, this console comes packed with groundbreaking technologies such as Xbox Velocity Architecture, Zen 2 CPU, and RDNA 2 GPU. It also boasts a large 512GB SSD, which offers ample space to save your favourite games.
Key Features
1 120 FPS: Requires supported content and display; use on Xbox Series X & S as content becomes available.
2 May require the purchase of the game.
3 Requires Game Pass Ultimate to stream with cloud gaming and a supported device.
4 Subscriptions to streaming services is sold separately. May require an internet connection.
| Brand | Xbox |
|---|---|
| Product Type | Gaming Consoles |
| Model Number | RRS-00021 |
| Colour | White |
| Central Processing Unit (CPU) | CPU. 8X Cores @ 3.6 GHz (3.4 GHz w/SMT) Custom Zen 2 CPU |
|---|---|
| Graphics Processing Unit (GPU) | GPU. 4 TFLOPS, 20 CUs @1.565 GHz Custom RDNA 2 GPU |
| Gaming Resolution | 1440p |
| Integrated Cooling System | Yes |
| I/O Throughput | 2.4 GB/s (Raw), 4.8 GB/s (Compressed, with custom hardware decompression block) |
| Controller Included | Yes |
|---|---|
| Compatibility | Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox One, Windows 10/11, Android and iOS |
| Controller Battery Type | AA Battery |
| Controller Battery Life | Up to 40 hours |
| Controller Connection Type | Bluetooth, USB Type-C |
| RAM Capacity | 10 GB |
|---|---|
| RAM Type | GDDR6 |
| Internal Storage Type | NVMe SSD |
| Internal Storage Capacity | 512 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | Expansion Card |
| Memory Card Capacity | Up to 1 TB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac |
| USB Specification | USB 3.1 |
|---|---|
| USB Port | 3 x USB Type-A |
| Console Connection Ports |
|
| Product Width | 29.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 12.8 cm |
| Product Height | 36 cm |
| Product Weight | 3.35 |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 1 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied, for commercial enquiries visit www.harveynormancommercial.co.nz.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###























