- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
PlayStation 5 DualSense Edge Wireless Controller - White
PlayStation 5 DualSense Edge Wireless Controller - White
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $324 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Redefine your gaming experience on the PS5 with the DualSense Edge Wireless Controller! Designed for comfort and total customisation, this device lets you swap stick caps, adjust triggers, map back buttons, tweak settings, and switch between profiles on the fly. It also boasts an ergonomic design with improved grips, making it the ideal choice for players seeking peak performance.
Key Features
*Analogue audio connection to headset required for full compatibility. Audio balance is adjustable when in party chat.
**Battery life may vary depending on user usage.
| Brand | Playstation |
|---|---|
| Product Type | Game Controllers |
| Model Number | PS5DSEWC |
| Colour | Silver |
| Touch Pad | 2-point Capacitive |
|---|---|
| Motion Sensor | Built-in motion sensor |
| Controller Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Controller Battery Capacity | 1560mAh |
| Controller Charge Time | Approx. 180 minutes |
| Controller Battery Life | 6-12 hours |
| Controller Connection Type | USB-C cable |
| Controller Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Controller Maximum Operating Distance | Up to 60m |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | PlayStation Accessories App |
| Product Depth | 6.6 cm |
|---|---|
| Product Height | 10.6 cm |
| Product Length | 16 cm |
| Product Weight | 0.35 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













