- Cart is empty
PlayStation Portal Handheld Remote Player for PS5 Console - White
PlayStation Portal Handheld Remote Player for PS5 Console - White
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $469 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Introducing Sony PlayStation’s Portal Handheld Remote Player, a sleek powerhouse that brings next-gen gaming to your fingertips. This portal is made to work seamlessly with your PS5, letting you stream compatible games installed on your console. Enjoy playing in its immersive 8-inch LCD screen with 1920 x 1080p resolution plus 60fps action, and feel the electrifying thrill of haptic feedback all in the palm of your hand. Now you can sit back, relax, and conquer daily quests without being tied to the TV – play your way and access your PS5 library remotely with this handheld marvel!
Key Features
1PlayStation Portal™ Remote Player can stream compatible games installed on your PS5 console. PlayStation Portal™ Remote Player requires broadband internet Wi-Fi with at least 5Mbps for use. For a better play experience, a high-speed connection of at least 15Mbps is recommended. The quality and connectivity of your play experience may vary depending on your network environment. A PS5 console and an account for PlayStation Network is required. The PS5 console must be connected to a broadband internet connection, powered on fully or in Rest Mode, and it must be paired with your PlayStation Portal™ Remote Player.
2Haptic feedback and adaptive trigger features are only available when those features are supported by the game being played.
3Individual game performance will vary based on the specific game being played, and the quality of connectivity in your network environment.
4Games that require a VR headset (PlayStation VR or PlayStation VR2) or additional peripherals (other than a DUALSHOCK 4, DualSense, or DualSense Edge wireless controller) are not compatible. Games that must be streamed on PS5 using a PS Plus Premium membership are not compatible. Haptic feedback and adaptive trigger features are available when supported by the game.
| Brand | Playstation |
|---|---|
| Product Type | Game Controllers |
| Model Number | PSPORT |
| Compatibility | PlayStation 5, 4.2 |
|---|---|
| Controller Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Controller Battery Capacity | 4370mAh |
| Screen Included | Yes |
| Built-In Screen Size | 8" |
| Screen Resolution (Controller) | 1920 x 1080 |
| Screen Type (Controller) | LCD (Liquid Crystal Display) |
| Frame Rate (Controller) | 60fps |
| Headphone Included | No |
|---|---|
| Headphone Jack Type | 3.5mm Headphone Jack |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| USB Cable Included | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | PS Remote Play App |
| Product Width | 15 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9 cm |
| Product Height | 33 cm |
| Product Weight | 0.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











