- Cart is empty
Powerwave 3-in-1 Carry Case for Nintendo Switch - Eva Black
Powerwave 3-in-1 Carry Case for Nintendo Switch - Eva Black
Play anywhere and protect your console in style with the Powerwave 3-in-1 Carry Case! This product is suitable for the Nintendo Switch, Nintendo Switch OLED, and Nintendo Switch Lite devices. It boasts a durable hard shell material, a carry handle, and a zip closure—perfect for portable gaming. This accessory also highlights a mesh pocket that can store up to 8 game cartridges, allowing you to bring your favourite games on the go.
Key Features
| Brand | Powerwave |
|---|---|
| Product Type | Nintendo Accessories |
| Colour | Black |
| Closure Type | Zip |
|---|---|
| Material Type | EVA |
| Military Grade/Drop Rating | Durable Hard Shell Material |
| Carry/Transport Option | Carry Handle |
| Number of Pockets | Mesh Accessories Pocket 8 Game Cartridge Slots |
| General Features (Cases/Covers/Protectors) |
|
| Compatibility | Nintendo Switch, OLED or Lite |
|---|
| Product Width | 14 cm |
|---|---|
| Product Depth | 5.5 cm |
| Product Height | 26 cm |
| Product Weight | 0.29 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





