- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Powerwave Core Wireless Controller for Nintendo Switch - Ruby Red
Powerwave Core Wireless Controller for Nintendo Switch - Ruby Red
Unleash your full gaming potential with the Powerwave Core Wireless Controller for Nintendo Switch! A perfect choice for dedicated gamers, this nifty accessory features a 6-axis gyroscope, adjustable dual-motor vibration, and turbo functionality to deliver precise controls you can count on. It also boasts an ergonomic design, so you can play in optimum comfort. Plus, it works with other platforms like PC, Android, and PS3.
Key Features
*PC & PS3 compatible via a wired USB connection.
| Brand | Powerwave |
|---|---|
| Product Type | Game Controllers |
| Colour | Red |
| Compatibility | Switch, PC, Android and PS3 |
|---|---|
| Motion Sensor | Gyroscope |
| Controller - Feedback | Dual-motor vibration |
| Controller Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Controller Battery Capacity | 600mAh |
| Controller Charge Time | Approx. 120 minutes |
| Controller Connection Type | Wireless or USB-C |
| Controller Maximum Operating Distance | 8m |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Range | Up to 8m |
| USB Cable Included | Yes |
|---|---|
| USB Cable Type | USB-C Charge Cable |
| Compatible Mobile Operating System | Android iOS, Apple iOS |
|---|
| Product Width | 14 cm |
|---|---|
| Product Depth | 5 cm |
| Product Height | 10 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






