- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
UGREEN Hardshell Storage Case for Nintendo Switch - Black (UG-50275)
UGREEN Hardshell Storage Case for Nintendo Switch - Black (UG-50275)
Perfect for gamers on the go, the UGREEN Hardshell Storage Case for Nintendo Switch can accommodate your handheld console, 10 game cards, and various gaming essentials. This case boasts a durable hard shell exterior, soft velvet lining, and a detachable shock-resistant foam board, so your valuables are protected inside and out. Plus, it comes with a zipped mesh pocket, a hook-and-loop fastener, and a carry handle for the ultimate convenience.
Key Features
*Nintendo Switch gaming console is not included.
| Brand | Ugreen |
|---|---|
| Product Type | Nintendo Accessories |
| Model Number | UG-50275 |
| Colour | Black |
| Closure Type | Zip |
|---|---|
| Material Type | Interior: Velvet Lining/Honeycomb Mesh Fabric, Exterior: EVA hardshell + 1680D Thickened Oxford Cloth |
| Carry/Transport Option | Carry Handle |
| Durability Feature | Splash Resistant |
|---|
| Compatibility | Nintendo Switch |
|---|
| Product Width | 16 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9 cm |
| Product Height | 13 cm |
| Product Weight | 0.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














