- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Turtle Beach Rematch Core Wired Controller for Xbox Series X|S/One/Windows - Camo Black/Green (TBC-2001-55)
Turtle Beach Rematch Core Wired Controller for Xbox Series X|S/One/Windows - Camo Black/Green (TBC-2001-55)
Enjoy responsive gameplay with the Turtle Beach Rematch Core Wired Controller, featuring dual rumble motors and impulse triggers for deep, tactile feedback. Its patented D-pad provides instant, on-the-fly controls, so you can manage your audio volume and game/chat settings without missing a beat. Plus, its ergonomic design keeps your hands comfortable for long, fatigue-free gaming sessions.
Key Features
*Please note: The compatible devices are not included.
| Brand | Turtle Beach |
|---|---|
| Product Type | Game Controllers |
| Model Number | TBC-2001-55 |
| Colour | Multicolour |
| Compatibility | Xbox Series X|S & Xbox One | Windows 10 & 11 |
|---|---|
| Controller - Feedback | Dual rumble motors in the handles and triggers enhance immersion for ultra-realistic next-gen gameplay |
| Controller Connection Type | 2.5m USB Cable |
| Headphone Jack Type | 3.5mm |
|---|
| Wired / Wireless | Wired |
|---|
| Product Width | 12 cm |
|---|---|
| Product Depth | 6.5 cm |
| Product Height | 16 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











