- Cart is empty
JBL C50HI Wired In-Ear Headphones - Black (JBLC50HIBLKE)
JBL C50HI Wired In-Ear Headphones - Black (JBLC50HIBLKE)
Immerse yourself in rich, detailed sounds with the JBL C50HI Wired In-Ear Headphones. Designed with a powerful driver and a lightweight build, these headphones are the perfect companion for music lovers on the go. Plus, the built-in microphone and universal remote control make it easy to take calls without reaching for your phone.
Key Features
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | In-Ear Headphones |
| Model Number | JBLC50HIBLKE |
| Colour | Black |
| Headphone Jack Type | 3.5mm |
|---|---|
| On-Ear Controls | Yes |
| In-Line Microphone/Controller | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 8.6 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 101±33 |
| Headphone Frequency Response | 20Hz to 20kHz |
| Impedance (Headphone) | 30±4.5 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Frequency Response | 20Hz to 20kHz |
| Microphone Cable Length | 1.2 m |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|
| Product Width | 2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 6 cm |
| Product Height | 17.5 cm |
| Product Weight | 0.04 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






