- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
JBL Endurance Peak 3 Sport True Wireless In-Ear Headphones - Black (JBLENDURPEAK3BLK)
JBL Endurance Peak 3 Sport True Wireless In-Ear Headphones - Black (JBLENDURPEAK3BLK)
Drown out distractions and dive deep into your zone with the JBL Endurance Peak 3 Sport True Wireless In-Ear Headphones. Ideal for your active lifestyle, this device features Pure Bass Sound that delivers crisp, clear audio quality to help keep you energised and motivated to push through your fitness goals. It also incorporates a TwistLock ear hook enhancer and a waterproof design, so you can rest assured it will stay on even during the most intense gym sessions.
Key Features
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | In-Ear Headphones |
| Model Number | JBLENDURPEAK3BLK |
| Colour | Black |
| True Wireless | Yes |
|---|---|
| On-Ear Controls | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 10 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 102dBSPL@1kHz |
| Headphone Frequency Response | 20HZ-20kHz |
| Impedance (Headphone) | 16 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 4 |
| Microphone Sensitivity | -38 dBV/Pa@1kHz |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Case - Height | 9.09 cm |
| Charging Case - Width | 3.55 cm |
| Charging Case - Depth | 0.22 cm |
| Charging Case Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
| Charging Case Battery Capacity | 950 mAh |
| Charging Case Recharge Time | 2 hours from empty |
| Headset Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 70 mAh |
| Music playtime with Bluetooth on | Up to 10 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Bluetooth Profiles | A2DP V1.3, AVRCP V1.6, HFP V1.7 |
| IP Rating | IP68 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL Headphone App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Product Width | 4.06 cm |
|---|---|
| Product Depth | 2.93 cm |
| Product Height | 5.19 cm |
| Product Weight | 0.02 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










