- Cart is empty
Fuel your performance from the track to the gym with the bold sound of the JBL Endurance Zone True Wireless Open-Ear Headphones. Featuring OpenSound technology, each earbud delivers natural, spacious audio that keeps you fully aware of your surroundings. These headphones allow you to train confidently with their sports-ready design and IP68 rating. Plus, they offer up to 32 hours of playtime to keep up with your active lifestyle.
Key Features
*Please note: The other colour option is sold separately.
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | JBLENDUZONEBLKL |
| Colour | Black |
| True Wireless | Yes |
|---|---|
| On-Ear Controls | Yes |
| Sports Headphones | Yes |
| In-Line Microphone/Controller | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 18 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 105 dB |
| Headphone Frequency Response | 21 to 20,000 Hz |
| Impedance (Headphone) | 32 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 4 |
| Microphone Frequency Response | 20 Hz -20 kHz |
| Microphone Sensitivity | -38 dBV/Pa@1 kHz |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Case Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Charging Case Battery Capacity | 520 mAh |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 58 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 2 hours from empty |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 32 hours of playtime |
| Charging Method | Charging Case |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Bluetooth Profiles | A2DP V1.4, AVRCP V1.6.2, HFP V1.8 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| IP Rating | IP68 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL Headphones App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Product Width | 3.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 10 cm |
| Product Height | 16 cm |
| Product Weight | 0.18 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















