- Cart is empty
JBL Junior Free Wireless Open-Ear Headphones - Teal (JBLJRFREETEL)
JBL Junior Free Wireless Open-Ear Headphones - Teal (JBLJRFREETEL)
Give your youngsters a fun yet safe listening experience using the JBL Junior Free Wireless Open-Ear Headphones. From online classes to music time, this pair of headphones delivers quality sound while keeping the volume at a kid-friendly 85dB level. It also provides parental controls and detailed reports via the JBL Headphones App. Plus, it is made with a soft silicone headband to deliver optimal comfort.
Key Features
*Charging cable not included.
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Open-Ear Headphones |
| Model Number | JBLJRFREETEL |
| Colour | Teal |
| On-Ear Controls | Yes |
|---|---|
| In-Line Microphone/Controller | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 11 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 90 dB |
| Headphone Frequency Response | 20 to 20,000 Hz |
| Impedance (Headphone) | 32 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 98 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 2 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 8 hours |
| Charging Method | USB-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v6.1 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL Headphones App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Product Width | 9.1 cm |
|---|---|
| Product Depth | 5 cm |
| Product Height | 11.7 cm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









