- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
JBL Live Flex 3 Adaptive Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones - Silver (JBLLIVEFLEX3SIL)
JBL Live Flex 3 Adaptive Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones - Silver (JBLLIVEFLEX3SIL)
Bask in optimised sounds offered by the JBL Live Flex 3 Adaptive Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones! A perfect companion for your everyday listening needs, these earbuds pack various innovative features such as JBL Spatial Sound, beamforming microphones, multi-point connection, and 50 hours of total playback. In addition, it comes with a Smart Charging Case with a touchscreen display for quick audio controls without needing your smartphone.
Key Features
*With ANC off.
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | In-Ear Headphones |
| Model Number | JBLLIVEFLEX3SIL |
| Colour | Silver |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Adaptive |
| True Wireless | Yes |
| On-Ear Controls | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 12 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 95 dB |
| Headphone Frequency Response | 20 to 40 kHz |
| Impedance (Headphone) | 13 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 6 |
| Microphone Frequency Response | 20 to 40 kHz |
| Microphone Sensitivity | 38 dB |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Case Battery Capacity | 690 mAh |
| Charging Case Recharge Time | Approx. 2 hours |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 50 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 2 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 10 hours |
| Additional Runtime with Charging Case | Up to 40 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Bluetooth Profiles | HFP |
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL Headphones app |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Product Width | 5.1 cm |
|---|---|
| Product Depth | 3 cm |
| Product Height | 6.1 cm |
| Product Weight | 0.06 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














