- Cart is empty
JBL Tour One M3 Smart Tx Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Mocha (JBLTOM3AVILTT)
JBL Tour One M3 Smart Tx Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Mocha (JBLTOM3AVILTT)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $569.95 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience ultimate listening convenience with the JBL Tour One M3 Smart Tx Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones. Perfect for audiophiles on the go, this unit packs in robust 40mm mica dome drivers, JBL Pro Sound, an 8-Mic True Adaptive Noise Cancelling, JBL Spatial 360 sound with Head Tracking, Smart Talk, and more, so you can jam out to your favourite tunes with fewer distractions. It also incorporates a JBL Smart Tx Universal Auracast audio transmitter, which allows you to connect your headphones to any compatible audio source.
Key Features
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | JBLTOM3AVILTT |
| Colour | Mocha |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Adaptive |
| True Wireless | Yes |
| On-Ear Controls | Yes |
| In-Line Microphone/Controller | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 122 dB SPL |
| Headphone Frequency Response | 10Hz - 40kHz |
| Impedance (Headphone) | 18 ohm |
| Foldable | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 8 |
| Microphone Frequency Response | 10Hz - 40kHz |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 850 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 2 hours from empty |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 70 hours |
| Charging Method | USB Type-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth, JBL Smart Tx |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Bluetooth Profiles | A2DP V1.4, AVRCP V1.6.2, HFP V1.8 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| USB Cable Included | Yes |
| USB Cable Type | USB-C to USB-C |
| Cable Detachable | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | JBL’s voice prompt |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL Headphones App |
| Product Width | 7.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.9 cm |
| Product Height | 9.9 cm |
| Product Weight | 0.27 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















