- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 21st May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
JBL Tune Flex 2 Adaptive Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones - White (JBLTFLEX2WHTAS)
JBL Tune Flex 2 Adaptive Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones - White (JBLTFLEX2WHTAS)
Enjoy all-day audio on the go with the JBL Tune Flex 2 Adaptive Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones. Combining JBL’s Spatial Sound and Pure Bass Sound, these earbuds immerse you in next-level soundscapes. They also feature Adaptive Noise Cancelling and Smart Ambient, so you can tune in or tune out in just a few clicks. Plus, it features Personi-Fi 3.0, allowing you to customise your music to match your listening profile perfectly.
Key Features
*with ANC off.
*IP54 Rating is for the JBL Tune Flex 2 Earbuds only.
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | In-Ear Headphones |
| Model Number | JBLTFLEX2WHTAS |
| Colour | White |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Adaptive |
| True Wireless | Yes |
| On-Ear Controls | Yes |
| In-Line Microphone/Controller | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 12 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 95 dB |
| Headphone Frequency Response | 20 to 20,000 Hz |
| Impedance (Headphone) | 13 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 6 |
| Microphone Sensitivity | -38 dBV/Pa@1 kHz |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Case - Height | 5 cm |
| Charging Case - Width | 4.3 cm |
| Charging Case - Depth | 2.9 cm |
| Charging Case Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Charging Case Battery Capacity | 545 mAh |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 55 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 2 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 48 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Bluetooth Profiles | A2DP V1.4, AVRCP V1.6.2, HFP V1.8 |
| IP Rating | IP54 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | The JBL Headphones app |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Product Width | 4.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.4 cm |
| Product Height | 4.3 cm |
| Product Weight | 0.03 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 21st May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















