- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
JLab Go Sport+ True Wireless In-Ear Headphones - Graphite (EBGAIRSPRTRBLK124)
JLab Go Sport+ True Wireless In-Ear Headphones - Graphite (EBGAIRSPRTRBLK124)
Power through your day with the JLab Go Sport+ True Wireless In-Ear Headphones. These compact earbuds deliver big sound and over 35 hours of nonstop wireless performance. The secure earhook fit and IP55-rated protection make them perfect for workouts, runs, and everything in between. It also features Be Aware Mode, letting you stay alert to your surroundings while enjoying your favourite tunes.
Key Features
*Please note: The other colour option is sold separately.
| Brand | JLab |
|---|---|
| Product Type | In-Ear Headphones |
| Model Number | EBGAIRSPRTRBLK124 |
| Colour | Graphite |
| True Wireless | Yes |
|---|---|
| On-Ear Controls | Yes |
| Sports Headphones | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 6 mm |
| Headphone Frequency Response | 20 - 20kHz |
| Impedance (Headphone) | 16 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Type | ENC + DNS Algorithm |
| Microphone Sensitivity | -42dB+/-3dB |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Case Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
| Charging Case Battery Capacity | 380 mAh |
| Charging Case Recharge Time | Approx. 120 mins |
| Headset Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 43 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 140 mins |
| Headphone Quick Charging Time | 10 mins = 1 hour |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 9 hours |
| Additional Runtime with Charging Case | Up to 35 hours |
| Charging Method | Charging Case |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| IP Rating | IP55 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Jlab App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 8.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 5.9 cm |
| Product Height | 3 cm |
| Product Weight | 0.05 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















