- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
JLab JBuds Lux Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Cloud White (HBJLUXANCRWHT62)
JLab JBuds Lux Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Cloud White (HBJLUXANCRWHT62)
Enjoy rich, lifelike sound with the JLab JBuds Lux Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones. With powerful 40mm drivers and immersive Spatial Audio, this device makes every track come alive. You also get Hybrid ANC to block distractions and signature Cloud Foam earcups for all-day focus and comfort. Plus, with a whopping 70 hours of playtime, you can ensure your music never stops, even on the longest days.
Key Features
| Brand | JLab |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | HBJLUXANCRWHT62 |
| Colour | White |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Active |
| On-Ear Controls | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 98 +/- 2dB |
| Headphone Frequency Response | 20 - 20kHz |
| Impedance (Headphone) | 16 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 3 |
| Microphone Type | 3-mic ENC |
| Microphone Sensitivity | -38dB ± 1dB |
| Headset Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 600 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 150 mins |
| Headphone Quick Charging Time | 10 mins = 7.5 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 70 hours |
| Charging Method | USB-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Jlab App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 15.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8.2 cm |
| Product Height | 18.9 cm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




















