- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Panasonic RB-F10DE True Wireless Open-Ear Headphones - Concrete
Panasonic RB-F10DE True Wireless Open-Ear Headphones - Concrete
Stay connected to the world around you all while enjoying your favourite tunes with the Panasonic RB-F10DE True Wireless Open-Ear Headphones. Your next best music companion, ic RB-F10DE, this nifty device boasts a comfortable open-ear design with secure ear grips that are ready to keep up with every move. It is also engineered with large 17mm drivers, two call mics with ENC, and Bluetooth 5.4 with Multipoint, so you can effortlessly listen to music or quickly hop into calls. Plus, this unit flaunts a compact IPX4 water-resistant structure, so you can bring it anywhere you go.
Key Features
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Open-Ear Headphones |
| Model Number | RB-F10DE-C |
| Colour | White |
| True Wireless | Yes |
|---|---|
| On-Ear Controls | Yes |
| Driver Size (Headphone) | 17 mm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Type | Mono |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Cable Length | 0.2 m |
| Charging Case Power Supply Type | 3.7V |
| Charging Case - Height | 5.7 cm |
| Charging Case - Width | 5.6 cm |
| Charging Case - Depth | 3.1 cm |
| Charging Case Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
| Charging Case Battery Capacity | 500 mAh |
| Charging Case Recharge Time | Approx. 2.5 hours |
| Headset Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 68 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 2.5 hours |
| Headphone Quick Charging Time | 15 min charge = 60 mins of use |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 25 hours |
| Charging Method | Charging Case |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 10m |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| Maximum Paired Devices | Up to 10 devices |
| IP Rating | IPX4 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant |
| Operating Temperature | 0 ℃ to 40 ℃ (32 °F to 104 °F) |
|---|---|
| Operating Humidity | 35 %RH to 80 %RH (no condensation) |
| Product Width | Earbuds: 4.6cm, Charging Cradle: 5.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | Earbuds: 1.2cm, Charging cradle: 3.1 cm |
| Product Height | Earbuds: 4.1cm, Charging Cradle: 5.7 cm |
| Product Weight | Earbuds (one side only: L and R are the same): 0.008kg. Charging cradle: 0.03 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



















