- Cart is empty
Panasonic RB-M300 Wireless Over-Ear Headphones - Black (RB-M300BE-K)
Panasonic RB-M300 Wireless Over-Ear Headphones - Black (RB-M300BE-K)
Get lost in your music with the Panasonic RB-M300 Wireless Over-Ear Headphones. This audio masterpiece features a Free Edge Driver System with a highly elastic nanofiber diaphragm and XBS DEEP to provide dynamic sounds and defined deep bass effects. It also highlights a Side Pressure Dispersion Technology to provide a more comfortable listening experience. Plus, this unit offers up to 50 hours of cordless playback, making it a superb on-the-go music companion.
Key Features
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | RB-M300BE-K |
| Colour | Black |
| Driver Type (Headphone) | Neodymium |
|---|---|
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 100 dB/mW |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 20000Hz |
| Impedance (Headphone) | 34 ohm |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Charge Time | Approx. 4 hours |
| Headphone Quick Charging Time | 15 min = 3 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 50 hours |
| Material Type | Plastic |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, HSP, HFP |
| Product Width | 9.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 12 cm |
| Product Height | 19.2 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







