- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Samsung Galaxy Buds3 FE Active Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones - Grey
Samsung Galaxy Buds3 FE Active Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones - Grey
Immerse yourself in your playlist with the Samsung Galaxy Buds3 FE. These earbuds are engineered with a larger speaker and 360 Audio to deliver every beat with stunning depth and precision. With Active Noise Cancellation and smart AI technology, you can block out the world for focused listening or make crystal-clear calls. It also boasts an ergonomic and secure fit, while the battery provides up to 6 hours of power, with an extra 30 hours in the case for all-day listening.
Key Features
1360 Audio is only available on Samsung Galaxy smartphones and Galaxy Tab devices with Android One UI version 3.1 or later. Support for 360 Audio may vary depending on the application and content.
2ANC (Active Noise Cancellation) is on by default, and the Pinch and Hold gesture for ANC can be configured directly in the phone settings for devices running One UI 8.0 and later. For devices running on earlier versions of One UI, configurations can be found in the Galaxy Wearable app.
3Availability of functions may vary by country, language, device model, and apps. Some functional widgets may require a network connection and/or Samsung Account login.
4Gemini Live feature requires an internet connection and a Google Account login. Service availability may vary by country, language and device model. Features may differ depending on subscription, and results may vary. Compatible with certain features and certain accounts. Gemini voice wake-up is available on Galaxy Buds3 Pro, Galaxy Buds3 and Galaxy Buds3 FE with One UI 8.0 and later.
5The other colour option is sold separately.
6With ANC On.
7With ANC Off.
8Connecting Samsung Galaxy Buds as Bluetooth Audio is available regardless of the OS. For devices running One UI 8.0 and later, settings can be configured directly in the phone settings. For devices running on earlier versions of One UI, configurations can be found in the Galaxy Wearable app. Additionally, to use the Galaxy Wearable app, Samsung Galaxy Buds must be paired with a smartphone running Android 11.0 or above with at least 1.5 GB of memory.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | In-Ear Headphones |
| Model Number | SM-R420NZAAASA |
| Colour | Grey |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Active |
| True Wireless | Yes |
| On-Ear Controls | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 1 mm |
| Audio File Format | AAC, SBC, SSC(Samsung Seamless Codec) |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 3 |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Cable Length | 0.8 m |
| Charging Case - Height | 4.8 cm |
| Charging Case - Width | 5.8 cm |
| Charging Case - Depth | 2.4 cm |
| Charging Case Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Charging Case Battery Capacity | 515 mAh |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 53 mAh |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 6 hours |
| Additional Runtime with Charging Case | Up to 30 hours |
| Charging Method | Charging Case |
| Sensors | Hall Sensor, Pressure Sensor, Proximity Sensor, Touch Sensor |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant, Samsung Bixby |
| IP Rating | IP54 |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings App |
| Compatible Mobile Operating System | Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 2.1 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.8 cm |
| Product Height | 3.3 cm |
| Product Weight | 0.004 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










