- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Sennheiser ACCENTUM Hybrid Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Black
Sennheiser ACCENTUM Hybrid Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Black
Explore new audio horizons using the Sennheiser ACCENTUM Hybrid Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones! A perfect companion for your everyday listening needs, this pair of headphones boasts an advanced transducer system, handy sound modes, and 50 hours of playback time. It also incorporates hybrid ANC and Transparency Mode, allowing you to tune in or tune out whenever you want.
Key Features
Treasure Code: HUNT8BTUT
| Brand | Sennheiser |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | 700174 |
| Colour | Black |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Hybrid |
| On-Ear Controls | Yes |
| Earpiece Swivel | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 37 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 106dB SPL |
| Headphone Frequency Response | 10 Hz to 22 kHz |
| Foldable | Yes |
| Audio Connector to Source | USB-C |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Frequency Response | 50 Hz to 8 kHz |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 800 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 3 hours |
| Headphone Quick Charging Time | Approx. 10 minutes for 5 hours |
| Music playtime with Bluetooth on | Up to 50 Hours |
| Charging Method | USB Type-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Approx. 10m |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Maximum Paired Devices | 2 |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
|---|---|
| Google Assistant Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sennheiser Smart Control App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Operating Temperature | 0 °C to 40 °C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10 to 80% (non-condensing) |
| Storage Temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage Humidity | 10 to 90% (non-condensing) |
| Product Width | 16.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.8 cm |
| Product Height | 19.5 cm |
| Product Weight | 0.22 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











