- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Sennheiser ACCENTUM Plus Hybrid Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - White
Sennheiser ACCENTUM Plus Hybrid Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - White
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $318 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Redefine your audio experience with the Sennheiser ACCENTUM Plus Hybrid Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones. Offering an advanced transducer system, handy sound modes, a lightweight design, and 50 hours of playback time, this headset is the perfect companion for audiophiles on the go. It also incorporates a hybrid ANC and Transparency Mode, allowing you to tune in or out from the world without removing the headphones. Say goodbye to compromised sound and hello to pure audio bliss with the ACCENTUM Plus!
Key Features
| Brand | Sennheiser |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | 700177 |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Adaptive |
| On-Ear Controls | Yes |
| Earpiece Swivel | Yes |
| Driver Size (Headphone) | 37 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 106dB SPL |
| Headphone Frequency Response | 10 Hz to 22 kHz |
| Impedance (Headphone) | Active: 560 ohm, Passive: 95 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Frequency Response | 50 Hz to 8 kHz |
| Pattern Type | Beamforming for noise reduction |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 800 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 3.5 hours |
| Headphone Quick Charging Time | Approx. 10 minutes for 5 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 50 Hours |
| Charging Method | USB Type-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sennheiser Smart Control App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Operating Temperature | 0 °C to 40 °C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10 to 80% (non-condensing) |
| Storage Temperature | -20 °C to 60 °C |
| Storage Humidity | 10 to 90% (non-condensing) |
| Product Width | 19.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.8 cm |
| Product Height | 16.5 cm |
| Product Weight | 0.23 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











