- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 7th May 2026 until midnight Wednesday 20th May.
Sennheiser MOMENTUM 4 Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Blue Denim
Sennheiser MOMENTUM 4 Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Blue Denim
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $398 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Dive into your favourite tunes and immerse in fantastic soundscapes using this premium Sennheiser MOMENTUM 4 Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones! This device features Sennheiser’s signature 42mm transducer system, adaptive noise cancellation, and four digital beamforming microphones, delivering exceptional, high-fidelity sounds. It also showcases a lightweight and flat-folding structure, so you can seamlessly bring it on the go.
Key Features
| Brand | Sennheiser |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | 700386 |
| Colour | Blue |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Adaptive |
| On-Ear Controls | Yes |
| Earpiece Swivel | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 42 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 106dB SPL |
| Impedance (Headphone) | 470 ohm |
| Foldable | Yes |
| Audio Connector to Source | 3.5mm |
|---|---|
| Audio Connector to Earpiece | 2.5mm |
| Adapter Included | Yes |
| Adapter Type | Airplane Adapter |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 4 |
| Microphone Frequency Response | 50Hz-10kHz |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 700 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 2 hours |
| Headphone Quick Charging Time | Approx. 5 minutes charging for up to 4 hours |
| Music playtime with Bluetooth on | Up to 60 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Approx. 10m |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Maximum Paired Devices | 4 |
| Google Assistant Compatible | Yes |
|---|---|
| Virtual Assistant Support | Siri |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sennheiser Smart Control App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Operating Temperature | 0° to 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10 to 80% (non-condensing) |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |
| Storage Humidity | 10 to 90% (non-condensing) |
| Product Width | 18 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.6 cm |
| Product Height | 19.5 cm |
| Product Weight | 0.29 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 7th May 2026 until midnight Wednesday 20th May.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









