- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Sennheiser MOMENTUM 4 Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - 80th Anniversary Special Edition
Sennheiser MOMENTUM 4 Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - 80th Anniversary Special Edition
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $468 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience the perfect blend of audio engineering and artistic expression with the Sennheiser MOMENTUM 4 Headphones 80th Anniversary Special Edition. Adorned with vibrant, "Throwie"-style graffiti by Bond Truluv, this headset looks as good as it sounds. It also features Adaptive Noise Cancellation and Transparency Mode for a smart combination of focus and awareness. Additionally, MOMENTUM 4’s 60-hour battery life and lightweight, cushioned design make it ideal for travel and extended listening sessions.
Key Features
| Brand | Sennheiser |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | 800072 |
| Colour | Grey |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Adaptive |
| On-Ear Controls | Yes |
| Earpiece Swivel | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 42 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 106dB SPL |
| Headphone Frequency Response | 6Hz - 22kHz |
| Impedance (Headphone) | 60 ohm |
| Adapter Included | Yes |
|---|---|
| Adapter Type | USB Type-C |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 4 |
| Microphone Frequency Response | 50Hz - 10kHz |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Charge Time | Approx. 2 hours for full charge |
| Headphone Quick Charging Time | 5 min charging for up to 4 hours playtime |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 60 hours |
| Charging Method | USB-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| USB Port | 1 x USB-C |
|---|---|
| Other Connections Ports | Audio cable 3.5mm and 2.5mm jacks, Airplane adapter |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sennheiser Smart Control App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 18 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.6 cm |
| Product Height | 19.5 cm |
| Product Weight | 0.29 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















