- Cart is empty
Shokz OpenDots One True Wireless Open-Ear Headphones - Black (E310-ST-BK)
Shokz OpenDots One True Wireless Open-Ear Headphones - Black (E310-ST-BK)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $389 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Immerse yourself in your music while staying completely aware of your surroundings with the Shokz OpenDots One True Wireless Open-Ear Headphones! These clip-on earbuds feature advanced Bassphere and DirectPitch™ technology to deliver rich, captivating sound without blocking out the world. It also boasts an ultra-lightweight and comfortable design that stays securely in your ears. Additionally, the OpenDots One boasts up to 40 hours total battery life, perfect for long trips, workouts, and busy days on the move.
Key Features
1Results from the Shokz Lab indicate that the OpenDots ONE withstood over 5000 of rigorous bending and twisting tests. The actual durability may vary depending on usage conditions, and we do not recommend overbending and folding the JointArc, as this may compromise fitting comfort as well as the performance of the nickel-titanium plate.
2The data was gathered at the Shokz Lab in a temperature-controlled environment of 25±2 °C, playing SBC-encoded audio at a 50% volume and all other features set to default. The actual battery life depends on the volume, sound source, degree of environmental interference, product features, use habits, and other factors.
3The quick charge data was gathered at the Shokz Lab. By default, if you place the earbuds in the charging case for 10 minutes, you can play SBC mode audio at 50% volume for 120 minutes. Quick charging requires the charging case to be in the green light prompt state. The actual battery life after charging is affected by volume, audio source, degree of environmental interference, product features, and use habits.
4Wireless charging does not support Quick Charge. When charging wirelessly, the case fully charges in approximately 4 hours. If the case has a silicone protective cover, wireless charging may take longer. Before charging, ensure the case is positioned in the centre of the wireless charger. If the case is not aligned properly, charging may fail.
5IP54 water-resistance only applies to the earbuds, and the charging case is not rated waterproof. OpenDots ONE was tested under controlled laboratory conditions and has a rating of IP54 under IEC standard 60529. Water-resistance is not a permanent condition, and resistance might decrease as a result of normal wear. Please do not submerge or expose OpenDots One for an extended period to water. Please do not attempt to charge a wet OpenDots ONE.
6Other colour options are sold separately.
| Brand | Shokz |
|---|---|
| Product Type | Open-Ear Headphones |
| Model Number | E310-ST-BK |
| Colour | Black |
| True Wireless | Yes |
|---|---|
| On-Ear Controls | Yes |
| Sports Headphones | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Sensitivity | -38dB ± 1dB |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Cable Length | 0.6 m |
| Charging Case - Height | 2 cm |
| Charging Case - Width | 6.5 cm |
| Charging Case - Depth | 6.5 cm |
| Charging Case Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Charging Case Battery Capacity | 590 mAh |
| Charging Case Recharge Time | Approx. 2 hours |
| Headset Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 60 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 1 hours |
| Headphone Quick Charging Time | 10 min = 2 hours |
| Wireless Charging Enabled | Yes |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 10 hours |
| Additional Runtime with Charging Case | Up to 40 hours |
| Charging Method | Charging Case |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| Maximum Paired Devices | 2 |
| IP Rating | IP54 |
|---|---|
| Durability Feature | Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | The Shokz App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Compatible Operating System | MacOS, Microsoft Windows, Chrome OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9.5 cm |
| Product Height | 4.8 cm |
| Product Weight | 0.1 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















