- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Shokz OpenFit 2+ True Wireless Open-Ear Headphones - Grey (T921-ST-GY)
Shokz OpenFit 2+ True Wireless Open-Ear Headphones - Grey (T921-ST-GY)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $298 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience immersive sound while staying connected to your surroundings with the Shokz OpenFit 2+ True Wireless Open-Ear Headphones. Featuring DualBoost, Dolby Audio, OpenBass 2.0, and DirectPitch 2.0, these earbuds deliver rich, spacious audio without blocking out the world around you. Each bud is designed with soft-touch silicone, flexible nickel-titanium ear hooks, and an ultra-light build, providing a natural, secure fit for all-day comfort. Plus, you can enjoy up to 48 hours of battery life—perfect for powering your day from morning workouts to evening calls.
Key Features
1Drawing insights from the Shokz Lab's experiments simulating scenarios like crossroad, aligning the dual microphones to this position yields an average signal-to-noise ratio improvement of 51dB when the artificial head experiences a sound pressure level of 65-72dB(A). This translates to a 99.97% reduction in environmental noise.
2When using during outdoor activity, please ensure earbuds are being properly worn and control the volume to ensure that you can hear your surroundings, including traffic signals, passersby, etc. Using OpenFit 2+ while riding or driving may distract your attention and have higher risk of sports injury and traffic accident; Using OpenFit 2+ while riding or driving may violate local laws or community regulations, the use of this product should comply with local laws and community regulations.
3According to the test results from Shokz Lab, at a distance of 20 cm from the headphones, DirectPitch™ 2.0 technology reduces sound leakage by 2 to 5dB compared to the previous version. This corresponds to an equivalent reduction of 20% to 45% in sound energy.
4This data was gathered at the Shokz Lab in a temperature-controlled environment of 25±2℃, playing SBC-encoded audio at a 50% volume and all other features set to default. The actual battery life depends on the volume, sound source, degree of environmental interference, product features, use habits, and other factors. Quick charging requires the charging case to be in the green light prompt state.
5IP55 water-resistance only applies to the earbuds, and charging case is not rated waterproof. OpenFit 2+ is resistant to sweat and water splashes, suitable for non-aquatic sports and activities. Under specific testing conditions, its waterproof performance has reached the IP55 level based on the IEC 60529 standard. The sweat and waterproof capability is not permanent and may decrease over time due to wear and tear. DO NOT charge a wet OpenFit 2+, nor swim or shower with it.
6Other colour options are sold separately.
| Brand | Shokz |
|---|---|
| Product Type | Open-Ear Headphones |
| Model Number | T921-ST-GY |
| Colour | Grey |
| True Wireless | Yes |
|---|---|
| On-Ear Controls | Yes |
| Sports Headphones | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Sensitivity | -38dB ± 1dB |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Cable Length | 0.6 m |
| Charging Case - Height | 2 cm |
| Charging Case - Width | 6.5 cm |
| Charging Case - Depth | 6.5 cm |
| Charging Case Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Charging Case Battery Capacity | 600 mAh |
| Charging Case Recharge Time | Approx. 100 min |
| Headset Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 56 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 1 hours |
| Headphone Quick Charging Time | 10 min = 2 hours |
| Wireless Charging Enabled | Yes |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 11 hours |
| Additional Runtime with Charging Case | Up to 48 hours |
| Charging Method | Charging Case |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| Maximum Paired Devices | 2 |
| IP Rating | IP55 |
|---|---|
| Durability Feature | Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | The Shokz App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Compatible Operating System | MacOS, Microsoft Windows, Chrome OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 10.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 10.6 cm |
| Product Height | 5.1 cm |
| Product Weight | 0.1 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















