- Cart is empty
Skullcandy Aviator 900 Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Black (S6AVW-T740)
Skullcandy Aviator 900 Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Black (S6AVW-T740)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $499.99 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Feel every rhythm of your music with the Skullcandy Aviator 900 Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones. Engineered for true immersion, this pair of headphones highlights a THX Spatial Audio feature that delivers a 360° soundscape. It also offers a 6-mic adaptive ANC to reliably block out distractions wherever you are. Plus, it boasts a whopping 60-hour battery life, so you can charge less and jam more.
Key Features
| Brand | Skullcandy |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | S6AVW-T740 |
| Colour | Black |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Active |
| In-Line Microphone/Controller | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 119.4±3 dB at 1000Hz@ 0.190V/1mW |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Impedance (Headphone) | 36 ohm |
| Foldable | Yes |
| Adapter Included | Yes |
|---|---|
| Adapter Type | USB Type-C |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 1200 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 2.5 hours |
| Headphone Quick Charging Time | 10 mins = 4 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 60 hours |
| Charging Method | USB-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 10m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Other Connections Ports | 3.5mm jack |
| USB Cable Length | 1.2m |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Durability Feature | Splash-Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Skullcandy App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Product Width | 15.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 7.8 cm |
| Product Height | 18.2 cm |
| Product Weight | 0.9 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













