- Cart is empty
Skullcandy Grom Wireless Over-Ear Headphones - Black (S6KBW-R740)
Skullcandy Grom Wireless Over-Ear Headphones - Black (S6KBW-R740)
Introducing the Skullcandy Grom Wireless Over-Ear Headphones—the ultimate listening device for little audiophiles. Crafted with kids in mind, this headset incorporates a volume limit of 85dB with an override function to ensure their safety while enjoying music. It also boasts Skullcandy’s Supreme Sound technology with 30mm drivers for unparalleled audio quality. Plus, its approximately 45 hours of battery life offers extended listening sessions.
Key Features
| Brand | Skullcandy |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | S6KBW-R740 |
| Colour | Black |
| On-Ear Controls | Yes |
|---|---|
| Driver Size (Headphone) | 30 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 113±3dB with IEC-318,at 1mW (0.179V),1KHz |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Impedance (Headphone) | 32 ohm |
| Foldable | Yes |
| Adapter Included | Yes |
|---|---|
| Audio File Format | SBC, AAC |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 500 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 60 minutes |
| Headphone Quick Charging Time | 10 mins = 4 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 45 hours |
| Charging Method | USB-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 30m |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Maximum Paired Devices | 2 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Other Connections Ports | 3.5mm Jack |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Product Width | 15 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8 cm |
| Product Height | 22 cm |
| Product Weight | 0.16 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














