- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Skullcandy Hesh 540 Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Bone (S6HAW-T001)
Skullcandy Hesh 540 Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Bone (S6HAW-T001)
Dive into the next-level surround sounds offered by the Skullcandy Hesh 540 Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones. Ideal for audiophiles on the move, this pair of headphones perfectly combines an advanced THX Spatial Audio and 4-Mic ANC to deliver a truly immersive listening experience. It also works in tandem with the Skullcandy app for easy customisation via your smartphone. Plus, it boasts a stylish modern design, so you can make a statement wherever you go.
Key Features
*65 hours of battery life with ANC off. 50 hours of battery life with ANC on.
| Brand | Skullcandy |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | S6HAW-T001 |
| Colour | White |
| On-Ear Controls | Yes |
|---|---|
| Sports Headphones | Yes |
| In-Line Microphone/Controller | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 97.1±4dB |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Impedance (Headphone) | 36 ohm |
| Foldable | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 850 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 1.5 hours |
| Headphone Quick Charging Time | 10 mins = 4 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 65 hours |
| Charging Method | USB Type-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 10m |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Other Connections Ports | 3.5mm |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Skullcandy App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 17.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 20.6 cm |
| Product Height | 18.5 cm |
| Product Weight | 0.4 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














