- Cart is empty
Skullcandy Hesh Evo Wireless Over-Ear Headphones - Bone (S6HVW-S951)
Skullcandy Hesh Evo Wireless Over-Ear Headphones - Bone (S6HVW-S951)
The Skullcandy Hesh Evo Wireless Over-Ear Headphones deliver powerful sound and feature-packed design, making it the ideal companion for music lovers on the move. With 40mm drivers, dual connectivity, built-in Tile™ Finding Technology, and a comfortable fit, this device is built to enhance your listening experience. Additionally, it provides up to 36 hours of runtime, allowing for uninterrupted listening.
Key Features
*Other colour options are sold separately.
| Brand | Skullcandy |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | S6HVW-S951 |
| Colour | White |
| On-Ear Controls | Yes |
|---|---|
| Earpiece Swivel | Yes |
| In-Line Microphone/Controller | Yes |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 91.3dB |
| Headphone Frequency Response | 20 to 20,000 Hz |
| Impedance (Headphone) | 32Ω ± 15% ohm |
| Foldable | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Frequency Response | 20 Hz to 40 kHz |
| Headset Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 500 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 1 hour 45 minutes |
| Headphone Quick Charging Time | 10 mins = 3 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 36 hours |
| Charging Method | USB-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| Product Width | 21.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 6.8 cm |
| Product Height | 26.5 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







