- Cart is empty
Skullcandy Push 720 True Wireless Open-Ear Headphones - Black
Skullcandy Push 720 True Wireless Open-Ear Headphones - Black
Step into a new era of audio with the Skullcandy Push 720 True Wireless Open-Ear Headphones, where you're always connected, never isolated. This audio masterpiece features an open-ear design, letting you enjoy your favourite tunes while staying aware of your surroundings. It also highlights a non-slip fit as well as an IP67 sweat and waterproof rating to keep up with your active lifestyle. Plus, this unit delivers a total of 30 hours of runtime, so you can listen for longer.
Key Features
| Brand | Skullcandy |
|---|---|
| Product Type | Open-Ear Headphones |
| Model Number | S4EOW-T034 |
| Colour | Black |
| True Wireless | Yes |
|---|---|
| On-Ear Controls | Yes |
| Earpiece Swivel | Yes |
| In-Line Microphone/Controller | Yes |
| Driver Size (Headphone) | 12 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 122dB ± 3dB |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Impedance (Headphone) | 16 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Cable Length | 1.2 m |
| Charging Case Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
| Charging Case Battery Capacity | 500 mAh |
| Charging Case Recharge Time | Approx. 1.5 hours |
| Headset Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 37 mAh |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 6 hours |
| Additional Runtime with Charging Case | Up to 24 hours |
| Charging Method | Charging Case |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Skullcandy App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Product Width | Earbuds: 3.5, Case: 9.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | Earbuds: 2.3, Case: 4.0 cm |
| Product Height | Earbud:2.5, Case: 11.0 cm |
| Product Weight | 0.08 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





















