- Cart is empty
Skullcandy Rail True Wireless In-Ear Headphones - Bone White (S2RLW-Q751)
Skullcandy Rail True Wireless In-Ear Headphones - Bone White (S2RLW-Q751)
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Experience unbeatable performance and immerse in fantastic soundscapes, thanks to the Skullcandy Rail True Wireless In-Ear Headphones. This device features a sleek, stylish, and compact structure, so you can enjoy your music on the go. It also packs in Skull-iQ Smart Feature Technology, hands-free voice control, an IP55 rating, and approximately 34 hours of total battery life to accommodate your listening needs. Plus, with the revolutionary Tile Finding technology, you’ll never have to worry about misplacing your earbuds again!
Key Features
*Other colour options are not included.
| Brand | Skullcandy |
|---|---|
| Product Type | In-Ear Headphones |
| Model Number | S2RLW-Q751 |
| Colour | White |
| True Wireless | Yes |
|---|---|
| On-Ear Controls | Yes |
| Sports Headphones | Yes |
| In-Line Microphone/Controller | Yes |
| Driver Size (Headphone) | 6 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 100 dB ± 3dB |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Impedance (Headphone) | 16±15% ohm |
| Adapter Included | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Cable Length | 0.15 m |
| Charging Case Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
| Charging Case Battery Capacity | 500 mAh |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 45 mAh |
| Headphone Quick Charging Time | 10 mins for 2 hours Play time |
| Music playtime with Bluetooth on | Up to 10 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 34 hours |
| Additional Runtime with Charging Case | Up to 24 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 40m |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| Cable Detachable | Yes |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Virtual Assistant Support | Siri |
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Sweat Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Skullcandy App |
| Product Width | 2.32 cm |
|---|---|
| Product Depth | 2.2 cm |
| Product Height | 3.15 cm |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











