- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
Sony WF-C710 Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones - Glass Blue
Sony WF-C710 Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones - Glass Blue
Perfect for audiophiles on the go, the Sony WF-C710 Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones offer professional-grade sound and superior noise isolation—all in a compact design. With up to 8.5 hours of playtime or 12 hours with noise cancellation off, WF-C710 lets you enjoy your music for longer. Plus, each earbud features an IPX4 rating for excellent water and sweat resistance.
Key Features
*Sony WF-C710 Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones in Glass Blue only. Other colour options are sold separately.
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | In-Ear Headphones |
| Model Number | WFC710NL |
| Colour | Blue |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| True Wireless | Yes |
| On-Ear Controls | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Closed |
| Driver Size (Headphone) | 5 mm |
| Headphone Frequency Response | 20 to 20 kHz |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Cable Length | 0.2 m |
| Charging Case Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Charging Case Battery Capacity | 500 mAh |
| Charging Case Recharge Time | Approx. 3.5 hours |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 70 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 1.5 |
| Headphone Quick Charging Time | 5 mins Charge = 60 mins of use |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 8.5 hours (NC/ASM on), Up to 12 hours (NC/ASM off) |
| Additional Runtime with Charging Case | Up to 30 hours |
| Charging Method | Charging case |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Power Class | Class 1 |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Maximum Paired Devices | 2 |
| IP Rating | IPX4 |
|---|
| Product Width | 4.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8.7 cm |
| Product Height | 11 cm |
| Product Weight | 0.13 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









