- Cart is empty
Sony WH-1000X The Collexion Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Platinum Silver
Sony WH-1000X The Collexion Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Platinum Silver
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $999.95 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Out Now!
Bask in the superior sonic clarity offered by the Sony WH-1000X The Collexion Adaptive Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones. Ideal for stylish audiophiles, this pair of headphones blends modern, premium aesthetics with top-tier audio. It also offers Adaptive Noise Cancellation for distraction-free listening wherever you are. Plus, it boasts a 24-hour battery life, so you can jam to your content for longer.
Key Features
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | WH1000XXW |
| Colour | Silver |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Adaptive |
| True Wireless | Yes |
| On-Ear Controls | Yes |
| Earpiece Swivel | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Closed-Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 30 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 103dB/mW |
| Headphone Frequency Response | 4 Hz - 40,000 Hz |
| Impedance (Headphone) | 48 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 6 |
| Microphone Type | Omni directional |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 375 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 3.5 hours |
| Headphone Quick Charging Time | 5mins charge = 90mins playback |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 24 hours |
| Charging Method | USB Type-C, USB PD AC adaptor (not supplied) |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 10 m |
| Connectivity Type | Bluetooth, LE Audio |
| Bluetooth Power Class | Class 1 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Other Connections Ports | 3.5mm jack |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sound Connect App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Product Width | 7.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 21.8 cm |
| Product Height | 25.5 cm |
| Product Weight | 0.8 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



















