- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 12th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Sony WH-CH720N Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Black
Sony WH-CH720N Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Black
Take a break from the noise around you and immerse in spectacular sounds with these Sony WH-CH720N Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones. Combining Dual Noise Sensor technology and an Integrated Processor V1, this device lets you enjoy next-level noise cancelling and superb sounds. It also highlights a Lithium Ion battery that offers up to 35 hours of playtime on a single charge. Plus, this headphone showcases a lightweight build and cushion-soft ear pads to provide superior comfort.
Key Features
1 Recycled plastic is used in multiple parts of the headphone body, which is subject to change.
2 Google Assistant headphones features, including “Ok Google” hot word detection, are only available when connected to a supported Android™ device. Google and Android are trademarks of Google LLC. Amazon, Alexa and all related logos are trademarks of Amazon.com, Inc. or its affiliates. Google Assistant and Alexa are not available in all languages and countries/regions. Download and install the Google app and set up with Sony | Headphones Connect app. For Amazon Alexa, install the Amazon Alexa app and set up with Sony | Headphones Connect app.
3 You need to have the app installed on your Android™device or iOS device. Play My Emails for Outlook Mobile is available for English and Portuguese-speaking customers, and Cortana voice assistance for Teams Mobile is only available for English speaking customers. Cortana voice assistance in Teams is currently supported on Microsoft Teams displays in the United States, United Kingdom, Canada, India, and Australia. Microsoft, Microsoft Outlook and Microsoft Teams are trademarks of the Microsoft group of companies. For the latest information about available languages and countries, please check Microsoft Support page.
4 When connecting via Bluetooth®, battery life is up to 35 hours for music playback usage when DSEE is turned off and codec is AAC, up to 35 hours for communication time usage. Please note usage hours may be shorter depending on the Codec and the conditions of use.
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | WHCH720NB |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Driver Size (Headphone) | 30 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 108 dB / mW (when connecting via the headphone cable with the unit turned on) , 99 dB / mW (when connecting via the headphone cable with the unit turned off) |
| Headphone Frequency Response | 7 Hz - 20 000 Hz (JEITA) |
| Impedance (Headphone) | 325 ohm |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Charge Time | 3.5 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 35 hours |
| Charging Method | USB Type-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10m |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 12th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







