- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 12th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Sony WH-ULT900N Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Forest Grey
Sony WH-ULT900N Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Forest Grey
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $378 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Revel in the captivating sounds and booming bass offered by the Sony WHULT900N Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones! Truly a perfect companion for all music lovers, this pair of headphones incorporates an innovative Digital Sound Enhancement Engine that ensures faithful audio reproduction like never before. It also packs a Processor V1, Digital Noise Cancelling, Dolby Atmos, Dual Noise Sensor, and 360 Spatial Sound Personaliser to ensure an immersive listening experience. Plus, with its 30-hour battery life, you can now keep the music going all day long.
Key Features
*Other colour options not included.
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | WHULT900NH |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Active |
| On-Ear Controls | Yes |
| Earpiece Swivel | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Closed Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 110 dB/mW |
| Headphone Frequency Response | 5Hz - 20 000Hz |
| Impedance (Headphone) | 32 ohm |
| Foldable | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Microphone Type | Electret Condenser Microphone |
| Sound Field Type | All Direction |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Cable Length | 0.2 m |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Charge Time | Approx. 3.5 hours |
| Headphone Quick Charging Time | 10 mins for 5 hours |
| Music playtime with Bluetooth on | Up to 50 hours |
| Charging Method | USB-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| USB Cable Length | 1.2m |
|---|---|
| Cable Detachable | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Virtual Assistant Support | Siri |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sony Headphone Connect App |
| Product Width | 7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 20 cm |
| Product Height | 25 cm |
| Product Weight | 0.44 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 12th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







