- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Soundcore Sleep A30 Active Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones - Green (D1301Z61)
Soundcore Sleep A30 Active Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones - Green (D1301Z61)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $298 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Drift off to a restful slumber every night with the help of the Soundcore Sleep A30 Active Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones. Designed to support your daily rest, these earbuds effectively block out noise while giving you the ability to stream soothing audio. It also features an ergonomic design to ensure incredible comfort. Plus, it works with the Soundcore app for sleep monitoring and a wide sound library.
Key Features
| Brand | Soundcore |
|---|---|
| Product Type | In-Ear Headphones |
| Model Number | D1301Z61 |
| Colour | Green |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Active |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 4.6 mm |
| Headphone Frequency Response | 20hz |
| Audio File Format | MP3, AAC, WAV, FLAC (depending on the device) |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 4 |
| Microphone Type | Omnidirectional |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Cable Length | 1 m |
| Charging Case Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Charging Case Battery Capacity | 800 mAh |
| Charging Case Recharge Time | Approx. 2.5 hours |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Charge Time | Approx. 2.5 hours |
| Headphone Quick Charging Time | 5-minute charge provides about 2 hours of playback |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 9 hours |
| Charging Method | Charging Case |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Voice Commands |
| IP Rating | IPX4 |
|---|---|
| Durability Feature | Splash Resistant, Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Soundcore App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS, Android |
| Product Width | 6.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 3 cm |
| Product Height | 6.5 cm |
| Product Weight | 0.07 kg |
| Manufacturers | 18 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












