- Cart is empty
Soundcore Space One Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Latte Cream (A3035021)
Soundcore Space One Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Latte Cream (A3035021)
Take your playlists with you anytime, anywhere, using the Soundcore Space One Active Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones. Delivering superb immersion, these headphones integrate an adaptive noise cancellation feature that lessens background noise by up to 98%. It is also great for everyday wear, featuring a long 55-hour battery life and a comfy, floating design.
Key Features
*Tested by Soundcore under laboratory conditions.
| Brand | Soundcore |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | A3035021 |
| Colour | Cream |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Active |
| On-Ear Controls | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 104dB/mW |
| Headphone Frequency Response | 20 Hz to 40,000 Hz |
| Impedance (Headphone) | 16 ohm |
| Foldable | Yes |
| Audio File Format | AAC, SBC |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 3 |
| Microphone Frequency Response | 100 Hz - 10,000 Hz |
| Microphone Type | MEMS |
| Microphone Sensitivity | -42 dBFS @ 1 kHz |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 581 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 2 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 55 hours (ANC off), 40 hours (ANC on) |
| Charging Method | USB Type-C |
| Sensors | Accelerometer |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 15m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Maximum Paired Devices | 2 |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Apple Siri |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Soundcore App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Compatible Operating System | MacOS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 18.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 7.8 cm |
| Product Height | 20.1 cm |
| Product Weight | 0.26 kg |
| Manufacturers | 18 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








