- Cart is empty
Technics EAH-AZ100 Adaptive Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones - Champagne
Technics EAH-AZ100 Adaptive Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones - Champagne
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $344 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Dial down the world and feel every beat with the Technics EAH-AZ100 Adaptive Noise Cancelling True Wireless In-Ear Headphones. This device combines an aluminium diaphragm, 10mm magnetic fluid drivers, and adaptive noise cancelling, ready to deliver uninterrupted Hi-Res audio with ultra-low distortion. It also incorporates Voice Focus AI, so your calls remain crystal-clear. Plus, this unit’s true wireless IPX4 build makes it a powerful music companion on the go.
Key Features
1 Requires Android™ 9.0 or higher with Google Play,™ iOS15.0 or higher.
2 IPX4 compatibility for earphones, not charging case.
3 Qi wireless charger sold separately.
4 LDAC playback available with 2 devices only.
| Brand | Technics |
|---|---|
| Product Type | In-Ear Headphones |
| Model Number | EAH-AZ100E-N |
| Colour | Champagne |
| Noise Cancelling | Yes |
|---|---|
| Noise Cancelling Type | Adaptive |
| True Wireless | Yes |
| On-Ear Controls | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Magnetic Fluid |
| Driver Size (Headphone) | 10 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 20Hz - 40kHz |
| Audio File Format | SBC, AAC, LDAC, LC3 |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 3 |
| Microphone Type | Monaural, MEMS Mic |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Cable Length | 0.2 m |
| Charging Case Power Supply Type | Wireless, USB-C 5V |
| Charging Case - Height | 3.6 cm |
| Charging Case - Width | 6.9 cm |
| Charging Case - Depth | 2.7 cm |
| Charging Case Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Charging Case Recharge Time | Approx. 2.5 hours |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Charge Time | Approx. 2 hours |
| Headphone Quick Charging Time | 15 mins charge = 90 minutes of use |
| Wireless Charging Enabled | Yes |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 10 hours |
| Additional Runtime with Charging Case | Up to 18 hours |
| Charging Method | Charging case |
| Sensors | Wear Sensor |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, HSP, HFP, TMAP, PBP |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| IP Rating | IPX4 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Technics App |
| Compatible Mobile Operating System | Android OS, Apple iOS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | Each earbud: 2.1 cm, Charging case: 6.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | Each earbud: 2.5 cm, Charging case: 2.7 cm |
| Product Height | Each earbud: 2.6 cm, Charging case: 3.6 cm |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




























