- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
JBL Authentics 300 Wired Speaker with Wi-Fi Connectivity - Black
JBL Authentics 300 Wired Speaker with Wi-Fi Connectivity - Black
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $498 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Make your listening experience more enjoyable and stylish with the JBL Authentics 300 Wired Speaker with Wi-Fi Connectivity! A must-have for audio enthusiasts, this powerhouse speaker delivers stunning audio quality and seamless Wi-Fi connectivity. It also boasts an integrated battery that offers up to 8 hours of playtime for uninterrupted enjoyment, wherever you go. Moreover, it supports AirPlay, Chromecast, Spotify Connect, and more so that you can stream your favourite music from anywhere.
Key Features
*JBL Authentics 300 Wired Speaker in Black only. Other Authentics Series speakers are not included.
**Third-party streaming apps may require subscriptions.
***Amazon Alexa and Google Assistant may not be available in all countries or languages. Features and functionality may vary.
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Speakers |
| Model Number | JBLAUTH300BLKAS |
| Speaker Power Output | 100W |
|---|---|
| Frequency Range | 45Hz - 20kHz |
| Tweeter Size | 25mm |
|---|---|
| Number of Tweeters | 2 |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 5 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Inputs | 1 x Audio In, 1 x Ethernet Port |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL One App |
| AC Power | 100 - 240V |
|---|
| Product Width | 34.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 18 cm |
| Product Height | 19.6 cm |
| Product Weight | 4.9 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











