- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Bose SoundLink Flex (2nd Gen) Portable Bluetooth Speaker - Twilight Blue (887612-0500)
Bose SoundLink Flex (2nd Gen) Portable Bluetooth Speaker - Twilight Blue (887612-0500)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $266 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Take your music on the go with the Bose SoundLink Flex (2nd Gen) Portable Bluetooth Speaker, featuring high-fidelity audio and deep bass for immersive sound. This unit boasts an IP67 rating, ensuring it can keep up with your outdoor adventures. You can also enjoy up to 12 hours of uninterrupted music and easily switch between devices using multi-point connectivity. Plus, its PositionIQ technology adjusts the sound based on the speaker’s orientation for optimal audio performance.
Key Features
*Bose SoundLink Flex (2nd Gen) Portable Bluetooth Speaker in Petal Pink only. Other colour options are sold separately.
**Using Bluetooth A2DP audio at 100% or 50% volume and between 68° F – 77° F (20° C – 25° C), with default EQ using a mix of Top 50 Global tracks as of February 2024 and no charging of external devices. Battery performance varies with individual user conditions, such as audio content, loudness and environmental temperature. With 5V/1.5A (7.5W) USB-C capable power supply, from 0% to 100% while the unit is in standby mode. Charging times will vary when not using the recommended 7.5W supply.
| Brand | Bose |
|---|---|
| Product Type | Portable Bluetooth Speakers |
| Model Number | 887612-0500 |
| Colour | Blue |
| Model | Bose SoundLink Flex (2nd Gen) |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Sync Compatibility | SimpleSync compatible |
| Adapter Included | Yes |
|---|---|
| Adapter Type | USB Type-C |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 3200 mAh |
| Battery Life | Up to 12 hours |
| Charging Method | USB Type-C Cable |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 4 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 30 feet |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Inputs | 1 x USB Input (Type C) |
|---|
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Bose Music App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS, Android |
| Product Width | 20.1 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9.04 cm |
| Product Height | 5.23 cm |
| Product Weight | 0.59 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







