- Cart is empty
Bose SoundLink Plus Portable Bluetooth Speaker - Yellow (894040-0300)
Bose SoundLink Plus Portable Bluetooth Speaker - Yellow (894040-0300)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $469.95 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience concert-level clarity that travels with you from the backyard to the beach with the Bose SoundLink Plus Portable Bluetooth Speaker. Engineered for the adventurous, this unit’s IP67 rugged, water-resistant design ensures your favourite playlist never skips a beat, no matter the terrain. You can also enjoy up to 20 hours of uninterrupted music and easily pair compatible speakers using Stereo Mode or Party Mode.
Key Features
*Bose SoundLink Plus Portable Bluetooth Speaker in Yellow only. Other colour options are sold separately.
| Brand | Bose |
|---|---|
| Product Type | Portable Bluetooth Speakers |
| Model Number | 894040-0300 |
| Colour | Yellow |
| Number of Speakers | 1 |
|---|---|
| Number of Driver | 1 |
| Woofer Size | 6.35 cm |
| Adapter Included | Yes |
|---|---|
| Adapter Type | USB Type-C |
| Tweeter Type | U-Yoke |
|---|---|
| Tweeter Size | 1.98 cm |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 4500 mAh |
| Battery Life | Up to 20 hours |
| Charging Method | USB Type-C cable |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 5 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 9m |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Inputs | 1 x 3.5mm Input, 1 x USB Input (Type C) |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Bose Music App |
| Compatible Mobile Operating System | IOS, Android |
| Product Width | 28.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8.6 cm |
| Product Height | 10.4 cm |
| Product Weight | 1.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








