- Cart is empty
JBL Boombox 3 Portable Bluetooth Speaker with Wi-Fi Connectivity - Black (JBLBB3WIFIBLKAS)
JBL Boombox 3 Portable Bluetooth Speaker with Wi-Fi Connectivity - Black (JBLBB3WIFIBLKAS)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $869 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Crank up the party and elevate your music experience with the JBL Boombox 3 Portable Bluetooth Speaker with Wi-Fi Connectivity! Pumping out massive JBL Original Pro Sound with deep bass and up to 24 hours of playtime, this powerful speaker will keep the rave going all night long. It also flaunts an IP67 dust and waterproof construction, a sleek portable design, and a built-in power bank, so you can take it with you wherever you go and enjoy your favourite tunes without worries. Additionally, this Boombox 3 is built with Wi-Fi to support various online services like AirPlay, Alexa Multi-Room Music, Chromecast built-in, and Spotify Connect.
Key Features
*A subscription to a high-definition music service is required in order to listen to immersive music in Dolby Atmos. Please check subscription fees in your region.
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Portable Bluetooth Speakers |
| Model Number | JBLBB3WIFIBLKAS |
| Colour | Black |
| Model | JBL Boombox 3 |
|---|
| Speaker Power Output | 80W |
|---|---|
| Frequency Range | 40Hz - 20kHz |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 80 dB |
| Driver Size (Speaker) | 80.9mm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Tweeter Size | 20mm |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 9600 mAh |
| Battery Life | Up to 24 hours |
| Charge Time | Approx. 4.5 hours |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi‑Fi |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Durability Feature | Waterproof, Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL One App |
| AC Power | 100-240 V |
|---|
| Product Width | 48.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 19.9 cm |
| Product Height | 25.7 cm |
| Product Weight | 6.8 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











