- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 22nd May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
JBL Charge 6 Portable Bluetooth Speaker - Black (JBLCHARGE6BLK)
JBL Charge 6 Portable Bluetooth Speaker - Black (JBLCHARGE6BLK)
Take your music anywhere. The JBL Charge 6's portable design and long-lasting battery make it the perfect companion for outdoor adventures, pool parties, and everything in between. Featuring JBL’s AI Sound Boost, this little audio genie is ready to fill your space with rich and dynamic sounds. It also doubles as a convenient power bank, so you can power up your devices on demand. Plus, this unit is IP68 waterproof, dustproof, and drop-proof, making it a truly dependable music companion.
Key Features
*JBL Charge 6’s built-in power bank doesn’t support laptop computer charging.
**Based on lab test conditions for submersion in up to 1.5 metres of freshwater for up to 30 minutes.
***Other colour options are sold separately. JBL Charge 6 Portable Bluetooth Speaker in Black only.
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Portable Bluetooth Speakers |
| Model Number | JBLCHARGE6BLK |
| Colour | Black |
| Speaker Power Output | 45W |
|---|---|
| Frequency Range | 56 Hz to 20 kHz |
| Maximum SPL | > 80 dB |
| Transducer | 53mm x 93mm Woofer, 20mm Tweeter |
| Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 4722 mAh |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 28 hours |
| Charging Method | USB-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 3 hours |
| Quick Charging Time | 10 mins = 150 minutes |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth, Auracast |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| IP Rating | IP68 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL Portable app |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Product Width | 9.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9.4 cm |
| Product Height | 23 cm |
| Product Weight | 0.9 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 22nd May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















