- Cart is empty
JBL Go Essential 2 Portable Bluetooth Speaker - Red (JBLGOES2REDEU)
JBL Go Essential 2 Portable Bluetooth Speaker - Red (JBLGOES2REDEU)
Bring the best tunes no matter where your adventure takes you with the Go Essential 2 Portable Bluetooth Speaker! Featuring JBL’s Original Pro Sound, this intuitive music companion delivers surprisingly big audio and powerful bass, all in a compact package. Plus, this unit is built IP67 water and dust-resistant, making it an extra rugged music companion.
Key Features
*Other colour options are sold separately. JBL Go Essential 2 Portable Bluetooth Speaker in Red only.
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Portable Bluetooth Speakers |
| Model Number | JBLGOES2REDEU |
| Colour | Red |
| Speaker Power Output | 3.1W |
|---|---|
| Frequency Range | 1850 Hz to 20 kHz |
| Maximum SPL | > 80 dB |
| Transducer | 1 x 40mm/1.57 |
| Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 730 mAh |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 5 hours |
| Charging Method | USB-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 2.5 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
| Wattage/ Voltage | 5V/1A |
|---|
| Operating Temperature | 0 to 45°C |
|---|
| Product Width | 7.1 cm |
|---|---|
| Product Depth | 3.1 cm |
| Product Height | 8.6 cm |
| Product Weight | 0.18 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










