- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Sony SRS-XV800 Portable Bluetooth Party Speaker - Black
Sony SRS-XV800 Portable Bluetooth Party Speaker - Black
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $668 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Liven up any occasion with the Sony SRS-XV800 Portable Bluetooth Party Speaker! Featuring omnidirectional sound, an X-Balanced Speaker Unit, a TV Sound Booster, party lights, and various sound modes, this powerful speaker lets you live your life loud. It also allows you to plug in a microphone and a guitar, perfect for karaoke nights. Additionally, this portable speaker incorporates a nifty carry handle and sturdy castors for quick and easy transportation.
Key Features
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | Portable Bluetooth Speakers |
| Model Number | SRSXV800B |
| Colour | Black |
| Frequency Range | 2.4GHz |
|---|---|
| Impedance | 500 ohm |
| Driver Type | Dynamic |
| Driver Size (Speaker) | 60mm |
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | S Master |
| Amplification Class | 1 |
| Tweeter Size | 60mm, 40mm(Rear) |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 10,800 mAh |
| Battery Life | Up to 25 hours |
| Charging Method | AC Power Cable |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 3 hours |
| Quick Charging Time | 10 minutes of charging for up to 3 hours of playback |
| Fast Wired Charging Enabled | Yes |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 30m |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| USB Port | 1 x USB Type-A |
|---|---|
| Inputs | 3.5mm, Stereo Mini Jack (IN), Optical Digital, Mic, Guitar |
| Durability Feature | Water Resistant, Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sony Music Center App |
| Product Width | 31.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 37.5 cm |
| Product Height | 72 cm |
| Product Weight | 18.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











