- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
Sony ULT FIELD 1 Portable Bluetooth Speaker - Off White (SRSULT10W)
Sony ULT FIELD 1 Portable Bluetooth Speaker - Off White (SRSULT10W)
Revel in superior sound quality and robust design with the Sony ULT FIELD 1 Portable Bluetooth Speaker! Built for any adventure, this device offers immersive audio and punchy bass that elevate your listening experience. It also engineered an IP67 rating with water, dust, and shockproof construction, making it perfect for the outdoors. Plus, it boasts up to 12 hours of battery life, so you can enjoy uninterrupted listening.
Key Features
*Other colour options are sold separately.
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | Portable Bluetooth Speakers |
| Model Number | SRSULT10W |
| Colour | Off White |
| Speaker Power Output | Woofer: 20W, Tweeter: 10W |
|---|---|
| Frequency Range | 20 Hz to 20 kHz |
| Impedance | 4 ohm |
| Driver Size (Speaker) | 83 mm |
| Woofer Size | 83x42 mm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | S-Master |
| Tweeter Size | 16 mm |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 2900 mAh |
| Battery Life | Up to 12 hours |
| Charging Method | USB-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 5 hours |
| Fast Wired Charging Enabled | Yes |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 30m |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| USB Cable Included | Yes |
| USB Cable Type | USB Type-C |
| Voice Commands | Yes |
|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Dust Resistant, Shockproof |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | The Sony Music Center App |
| DC Power | 5V / 1.5A |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 7.5W |
| Product Width | 20.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 7.6 cm |
| Product Height | 7.7 cm |
| Product Weight | 06.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








