- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
Sony ULT FIELD 7 Portable Bluetooth Party Speaker - Black (SRSULT70)
Sony ULT FIELD 7 Portable Bluetooth Party Speaker - Black (SRSULT70)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $498 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Unleash the rich, powerful sounds offered by the Sony ULT FIELD 7 Portable Bluetooth Party Speaker! Perfect for every fun celebration, this unit delivers massive bass-emphasised audio that brings your favourite tunes to life. It also boasts convenient operations with karaoke and guitar inputs, so you can jam along with your loved ones. Plus, ULT FIELD 7 has a compact form factor that you can take anywhere you go!
Key Features
*Only compatible between SRS-XB43, XB33, XB23, XP700, XP500, XG500, XG300, XE300, XE200, LSPX-S3, XV800, XV900, XV500, ULT 70, and ULT 1000. Wireless Party Chain functions are not applicable for connection. A firmware update is required for current models.
**When ULT1/2 is on, and the volume level is set to 16, the lighting off. Actual performance varies based on settings, environmental conditions, storage, and usage. Batteries are consumable products, and their capacity degrades over time as they age. Sony does not guarantee the life span of the battery.
***Water-resistant certified to IP67 standard. Requires that all ports and covers are firmly closed. Capable of resisting a 12.5 ltr./min spray of water from a distance of 2.5 meters for a period of 3 minutes. Dustproof certified to IEC 60529 IP5X standard. Rustproof certified.
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | Portable Bluetooth Speakers |
| Model Number | SRSULT70 |
| Colour | Black |
| Number of Speakers | 4 |
|---|---|
| Frequency Range | 20 Hz to 20 kHz |
| Sound Modes | Standard, ULT 1, ULT 2 |
| Maximum Sync Devices | 2 |
| Onboard Controls | Volume, Bass, Play/Pause, Light, Battery, Key Control, Echo, Guitar, Min/Max |
| Woofer Type | Passive Radiator Woofer |
| Woofer Size | 114-114 mm |
| Tweeter Size | 46mm |
|---|---|
| Number of Tweeters | 2 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5200 mAh |
| Battery Life | Up to 30 hours |
| Charging Method | AC |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 5 hours |
| Quick Charging Time | 10 mins = 3 hours |
| Standard Charging | 45W |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 30m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth, AUX |
| Bluetooth Power Class | Class 1 |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| USB Port | 1 x USB-A |
|---|---|
| Inputs | AC, Mic/Guitar, AUX |
| Other Connections Ports | 3.5mm Jack |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Music Center App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS, Android |
| Product Width | 51.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 22.2 cm |
| Product Height | 22.4 cm |
| Product Weight | 6.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















