- Cart is empty
Kenwood Titanium Chef Baker XL 7L Stand Mixer - Pearl White (KVL65.001WH)
Kenwood Titanium Chef Baker XL 7L Stand Mixer - Pearl White (KVL65.001WH)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $949 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Prepare tasty dips, snacks, and desserts in the comforts of your home using the Kenwood Titanium Chef Baker XL 7L Stand Mixer. Convenient to use, this mixer incorporates a powerful 1200W motor which provides a fast and efficient mixing performance. The unit also features electronic speed control, letting you set the ideal speed you require for your recipes. Moreover, this appliance includes dedicated bowl tools to accommodate different baking needs, such as whipping, kneading, mixing, or beating.
Key Features
| Brand | Kenwood |
|---|---|
| Product Type | Stand Mixers |
| Model Number | KVL65001WH |
| Colour | White |
| Bowl Capacity | 7L |
|---|---|
| Bowl Material | Brushed Stainless Steel |
| Mixer, Blender & Food Processor Feature |
|
|---|---|
| Mixer, Blender & Food Processor Function |
|
| Number of Speed Settings | Variable + Pulse |
|---|
| Timer | Yes |
|---|
| Type of Motor | ChefMotor |
|---|---|
| Motor Power | 1200W |
| Material Type | Die cast metal (Stand Mixer) |
|---|
| Attachments - List | Aluminium K-beater, Stainless Steel Whisk, Aluminium dough tool, Splashguard |
|---|
| Smart Functions | Electronic speed control |
|---|
| Corded or Cordless | Corded |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 1200W |
| Product Width | 22.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 40 cm |
| Product Height | 37 cm |
| Product Weight | 11.5 kg |
| Manufacturers | 120 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











