- Cart is empty
Breville the TempPro 4 Slice Toaster - Matte Black (LTA642MTB2IAN1)
Breville the TempPro 4 Slice Toaster - Matte Black (LTA642MTB2IAN1)
Enjoy perfectly brown bread every time with Breville’s the TempPro 4 Slice Toaster. Delivering optimal precision and versatility, this unit lets you seamlessly toast different types of bread from thick sourdoughs to thin sandwich slices. It also features ample capacity for preparing more in one go. Plus, it offers six browning levels, so you can fine-tune results to your exact preference.
Key Features
*Breville the TempPro 1.7L Kettle sold separately.
| Brand | Breville |
|---|---|
| Product Type | Toasters |
| Model Number | LTA642MTB2IAN1 |
| Colour | Matte Black |
| Toaster Capacity |
|
|---|---|
| Toaster Feature |
|
| Number of Settings | 6 Browning Controls, A Bit More, Frozen and Fruit Bread Settings |
|---|
| Dishwasher Safe Component | Removable crumb tray |
|---|
| Material Type | Stainless steel with matte finsh |
|---|
| Corded or Cordless | Corded |
|---|---|
| Cord Length | 1m |
| Wattage/Voltage | 1500-1800W |
| Power Cable Storage | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Product Width | 30 cm |
|---|---|
| Product Depth | 29.1 cm |
| Product Height | 19.5 cm |
| Product Weight | 2.2 kg |
| Packaged Width | 33.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 33 cm |
| Packaged Height | 24 cm |
| Packaged Weight | 3.4 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









